Osobnosti spojené s Jimramovem

Dobiáš Josef

narozen 7. října 1932 v Jimramově

zemřel 27. března 2022

Narodil se v domě č. p. 219 na Panské ulici do rodiny Františka Dobiáše, strojního mechanika v textilním závodu, který byl znám jako vynikající malíř krajinář.

Brzy mu zemřela maminka, a tak ho i s o rok starším bratrem Františkem vychovávala babička. Ta svým vyprávěním o starých časech vnukům vštípila lásku k rodnému kraji a jeho historii. Od dětství projevoval i hudební talent, kdy v místním dětském sboru hrál na trubku, hrou se přiživoval i na studiích průmyslové vyšší školy strojnické v Brně. Stal se členem hudebního souboru při Janáčkově divadle a setkal se i s významnými osobnostmi brněnského kulturního života.

Pracoval celý život v Poličských strojírnách.

Kromě lásky k historii se věnoval mineralogii, miloval botaniku a turistiku.

Výtvarník - malíř krajin a detailů krajin. Od dětství a útlého mládí si oblíbil kreslení a malování, pod vlivem svého otce Františka Dobiáše. Přestože mu tehdejší rodinné poměry nedovolily se odborně vzdělávat, trvale se kreslení a malování věnoval ze svého zájmu pro potěchu svou a svých  blízkých známých.

Výtvarník Josef Dobiáš poznal krajinu svého uměleckého zájmu na jimramovsku, kde také našel svůj osobitý způsob  vyjádření pocitů z líbezné krajiny Žďárských vrchů. Ve své umělecké malířské činnosti byl především vynikajícím kreslířem, který přináší zajímavé a pozoruhodné podání našeho venkovského prostředí.

Veřejnosti regionu Vysočina je znám z několika samostatných a kolektivních prezentací svých malířských a kresebných prací.

Činnosti pro obec: spolupracoval při zřízení Síně rodáků v Jimramově a po mnoho let byl průvodcem v Síni rodáků, pracoval v kulturní komisi a v redakci Jimramovského zpravodaje. Napsal přes 200 článků do Jimramovského zpravodaje. Byl popularizátorem Jimramova a jeho historie v knihách, novinových článcích, rozhlasových besedách, prováděl komentované prohlídky po Jimramově.

Vydal knihu Turistické vycházky po okolí Jimramova, byl spolutvůrce almanachu Jimramov 1361 – 2011, vydal i několik kalendářů se svými obrázky.

 

Kontakt

Městys Jimramov
Náměstí Jana Karafiáta 39
59242 Jimramov

IČO: 00294471
DIČ: CZ00294471
č.ú.: 1623470329/0800 ČS

Datová schránka: pe9b4j8
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 566 562 516

Úřední hodiny

Po: 7-12 13-16
St: 7-12 13-17
Čt: 7-12


Provozní doba
Mimo uvedené úřední hodiny bude úřad uzavřen.

Náhodná fotografie

nahodna-fotografie-17.jpg

Videospot Jimramov

CZECHPOINT

Vaše místo pro komunikaci s veřejnou správou a institucemi

Právě přítomno: 42 hostů a žádný člen

smaller font reset font larger font

© 2017 Městys Jimramov. Návrh a realizace: Bc. Vítek Kratochvíl

Hostujeme u Webhostig C4