Jimramov Sedliště

Sedliště

foto Sedliště

Obsah stránky:

GEOGRAFIE

DEMOGRAFIE

GEOLOGIE

HISTORIE

ZAJÍMAVOSTI

- Mlýn, Selské stavení, Kaplička, Lihovar a tírna lnu, Pamětní deska

SOUČASNOST

OKOLÍ

TURISTIKA

 

GEOGRAFIE

Sedliště je osada městyse Jimramova, leží na levém českém břehu řeky Svratky, v kraji Vysočina, okrese Žďár nad Sázavou. Obec se rozkládá v nadmořské výšce 505 m n. m. Sedliště lákají návštěvníky svou panenskou přírodou, rybáře pstruhovou řekou Svratkou a v zimě lyžaře upravenou sjezdovku a běžeckými tratěmi.

DEMOGRAFIE

V roce 2022 měla obec 114 obyvatel, z toho 57 žen a 57 mužů.

GEOLOGIE

Na svahu nad obcí je lom krystalického vápence, který se zde těžil pro bývalou vápenku v Trhonicích a po jejím zániku byl zpracováván drcením na štěrk. V malých dutinách horniny se vyskytují krystaly kalcitu, místy jsou přimíseny drobné krystaly pyritu, šupiny muskovitu (slídy) a vměstky grafitu. Na kontaktu s okolní horninou můžeme nalézt světle šedé krystaly tremolitu a jiné minerály. Místní vápence jsou nejsevernějšími ložisky nedvědických krystalických vápenců.

HISTORIE

V písemných pramenech se Sedliště poprvé objevují v roce 1474, a to v listině, jíž král Vladislav Jagellonský potvrzuje privilegia městu Poličce. Název obce vznikl z podstatného jména sedliště = místo, kde se někdo usadil, místo osazení. Po konfiskaci majetku města Poličky v roce 1547, protože se zúčastnila odporu proti králi Ferdinandu I., připadla obec pod rychmburské panství a Polička je vykoupila znovu roku 1558. Sedliště byly, s výjimkou let 1620 -1628, součástí poličského panství až do roku 1848. Poté se obec stala součástí okresu Polička. V letech 1869 – 1880 byla součástí obce Trhonice, poté samostatná až do roku 1965, kdy se stala obec součástí Jimramova.

Obec neměla až do roku 1949 silniční spojení. V tomto roce byla dobudována silnice z Jimramova. K její stavbě bylo nutné odtěžit část skalního masivu "Kabačky" u Jimramova. V této skále se hojně vyskytovaly krystaly granátů červenofialové barvy. Ze skály Kabačky je nádherný výhled na městečko Jimramov.

SDH Sedliště

SDH Sedliště bylo založeno roku 1894. Více o historii SDH se dozvíte v příloze, jejíž pramenem je:

ŘEPISKÝ, Miroslav JUDr., HEROLD Karel, TROJAN František. Hasičská kronika okresu Žďár nad Sázavou. Jihlava: EKON, družstvo, listopad 1998, str. 200 - 201.

ZAJÍMAVOSTI

Mlýn

V Sedlištích se nachází mlýn, který je na starém vodním díle z 15. století. Vzhledem k malému spádu řeky je voda k mlýnu vedena dlouhým náhonem od splavu na řece nad obcí. Mlýn byl provozován do požáru v roce 1906 a po přestavbě zde byl textilní provoz. Od 60. let 20. století byl využíván jako sušárna a sklad obilí.

Selské stavení

Obec byla v 18. a 19. století sužována požáry, takže se dochovalo jen málo domů původní zástavby. Památkově chráněným objektem je roubené selské stavení č. 25 s původním nápisem ve štítě: "Pán Bůh rač dát požehnání tomu domu, vystavěl jsem nevím komu. Tento krov je vyzdvižen nákladem France Hanusa, souseda dokonalé a poctivé obce zdejší. Mistr Johanes z Poličky".

Kaplička

V obci je kaplička z roku 1852, zasvěcená sv. Václavu. Na čelní stěně je umístěna pamětní deska obětem 1. světové války, v níž zahynulo 10 místních občanů. Vedle kapličky je kamenný kříž z roku 1894.

foto kaplička

Lihovar a tírna lnu

Počátkem 20. století byl v obci lihovar a tírna lnu.

Pamětní deska

U pilíře mostu přes Svratku je umístěna bronzová pamětní deska s nápisem: "Žalujeme! Dne 9. května roku 1945 zde byl Němci zavražděn Josef Mrštík, velitel odboje a první předseda Národního výboru v Jimramově."

OKOLÍ

Dominantou okolí je vrch Bezděk (690 m) 1 km severně od Sedlišť s pěknou vyhlídkou do údolí Svratky. V lokalitě Žákovina ve svahu nad splavem je výskyt chráněné lilie zlatohlavé. Kolem potůčků stékajících ze svahů Bezděku roste hojně chráněný oměj pestrý.

chalupa

TURISTIKA

Sedlištěmii prochází modrá turistická trasa. Na jižním svahu nad obcí je v zimě provozován lyžařský vlek. Je zde soukromý cykloservis. Autobusové spojení s Poličkou a Novým Městem na Moravě.

foto sjezdovka

Více informací o Sedlištích naleznete na internetových stránkách: www.sedliste.com

Kontakt

Městys Jimramov
Náměstí Jana Karafiáta 39
59242 Jimramov

IČO: 00294471
DIČ: CZ00294471
č.ú.: 1623470329/0800 ČS

Datová schránka: pe9b4j8
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 566 562 516

Úřední hodiny

Po: 7-12 13-16
St: 7-12 13-17
Čt: 7-12


Provozní doba
Mimo uvedené úřední hodiny bude úřad uzavřen.

Náhodná fotografie

nahodna-fotografie-10.jpg

Videospot Jimramov

CZECHPOINT

Vaše místo pro komunikaci s veřejnou správou a institucemi

Právě přítomno: 59 hostů a žádný člen

smaller font reset font larger font

© 2017 Městys Jimramov. Návrh a realizace: Bc. Vítek Kratochvíl

Hostujeme u Webhostig C4