Jimramov Sedliště

Sedliště

Obsah stránky:

GEOGRAFIE

DEMOGRAFIE

GEOLOGIE

HISTORIE

ZAJÍMAVOSTI

- Mlýn, Selské stavení, Kaplička, Lihovar a tírna lnu, Pamětní deska

SOUČASNOST

OKOLÍ

TURISTIKA

 

GEOGRAFIE

Sedliště je osada městyse Jimramova, leží na levém českém břehu řeky Svratky, v kraji Vysočina, okrese Žďár nad Sázavou. Obec se rozkládá v nadmořské výšce 505 m n. m. Sedliště lákají návštěvníky svou panenskou přírodou, rybáře pstruhovou řekou Svratkou a v zimě lyžaře upravenou sjezdovku a běžeckými tratěmi.

DEMOGRAFIE

V roce 2020 měla obec 111 obyvatel, z toho 56 žen a 55 mužů.

GEOLOGIE

Na svahu nad obcí je lom krystalického vápence, který se zde těžil pro bývalou vápenku v Trhonicích a po jejím zániku byl zpracováván drcením na štěrk. V malých dutinách horniny se vyskytují krystaly kalcitu, místy jsou přimíseny drobné krystaly pyritu, šupiny muskovitu (slídy) a vměstky grafitu. Na kontaktu s okolní horninou můžeme nalézt světle šedé krystaly tremolitu a jiné minerály. Místní vápence jsou nejsevernějšími ložisky nedvědických krystalických vápenců.

HISTORIE

V písemných pramenech se Sedliště poprvé objevují v roce 1474, a to v listině, jíž král Vladislav Jagellonský potvrzuje privilegia městu Poličce. Název obce vznikl z podstatného jména sedliště = místo, kde se někdo usadil, místo osazení. Po konfiskaci majetku města Poličky v roce 1547, protože se zúčastnila odporu proti králi Ferdinandu I., připadla obec pod rychmburské panství a Polička je vykoupila znovu roku 1558. Sedliště byly, s výjimkou let 1620 -1628, součástí poličského panství až do roku 1848. Poté se obec stala součástí okresu Polička. V letech 1869 – 1880 byla součástí obce Trhonice, poté samostatná až do roku 1965, kdy se stala obec součástí Jimramova.

Obec neměla až do roku 1949 silniční spojení. V tomto roce byla dobudována silnice z Jimramova. K její stavbě bylo nutné odtěžit část skalního masivu "Kabačky" u Jimramova. V této skále se hojně vyskytovaly krystaly granátů červenofialové barvy. Ze skály Kabačky je nádherný výhled na městečko Jimramov.

SDH Sedliště

SDH Sedliště bylo založeno roku 1894. Více o historii SDH se dozvíte v příloze, jejíž pramenem je:

ŘEPISKÝ, Miroslav JUDr., HEROLD Karel, TROJAN František. Hasičská kronika okresu Žďár nad Sázavou. Jihlava: EKON, družstvo, listopad 1998, str. 200 - 201.

ZAJÍMAVOSTI

Mlýn

V Sedlištích se nachází mlýn, který je na starém vodním díle z 15. století. Vzhledem k malému spádu řeky je voda k mlýnu vedena dlouhým náhonem od splavu na řece nad obcí. Mlýn byl provozován do požáru v roce 1906 a po přestavbě zde byl textilní provoz. Od 60. let 20. století byl využíván jako sušárna a sklad obilí.

Selské stavení

Obec byla v 18. a 19. století sužována požáry, takže se dochovalo jen málo domů původní zástavby. Památkově chráněným objektem je roubené selské stavení č. 25 s původním nápisem ve štítě: "Pán Bůh rač dát požehnání tomu domu, vystavěl jsem nevím komu. Tento krov je vyzdvižen nákladem France Hanusa, souseda dokonalé a poctivé obce zdejší. Mistr Johanes z Poličky".

Kaplička

V obci je kaplička z roku 1852, zasvěcená sv. Václavu. Na čelní stěně je umístěna pamětní deska obětem 1. světové války, v níž zahynulo 10 místních občanů. Vedle kapličky je kamenný kříž z roku 1894.

Lihovar a tírna lnu

Počátkem 20. století byl v obci lihovar a tírna lnu.

Pamětní deska

U pilíře mostu přes Svratku je umístěna bronzová pamětní deska s nápisem: "Žalujeme! Dne 9. května roku 1945 zde byl Němci zavražděn Josef Mrštík, velitel odboje a první předseda Národního výboru v Jimramově."

OKOLÍ

Dominantou okolí je vrch Bezděk (690 m) 1 km severně od Sedlišť s pěknou vyhlídkou do údolí Svratky. V lokalitě Žákovina ve svahu nad splavem je výskyt chráněné lilie zlatohlavé. Kolem potůčků stékajících ze svahů Bezděku roste hojně chráněný oměj pestrý.

http://jimramov.cz/images/stories/sedlit.jpg

TURISTIKA

Sedlištěmii prochází modrá turistická trasa. Na jižním svahu nad obcí je v zimě provozován lyžařský vlek. Je zde soukromý cykloservis. Autobusové spojení s Poličkou a Novým Městem na Moravě.

Více informací o Sedlištích naleznete na internetových stránkách: www.sedliste.com

Kontakt

Městys Jimramov
Náměstí Jana Karafiáta 39
59242 Jimramov

IČO: 00294471
DIČ: CZ00294471
č.ú.: 1623470329/0800 ČS

Datová schránka: pe9b4j8
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 566 562 516

Úřední hodiny

Po: 7-12 13-16
St: 7-12 13-17
Čt: 7-12


Provozní doba
Mimo uvedené úřední hodiny bude úřad uzavřen.

Náhodná fotografie

nahodna-fotografie-5.jpg

Videospot Jimramov

CZECHPOINT

Vaše místo pro komunikaci s veřejnou správou a institucemi

Právě přítomno: 31 hostů a žádný člen

© 2017 Městys Jimramov. Návrh a realizace: Bc. Vítek Kratochvíl

Hostujeme u Webhostig C4